POZNAJEMY SWÓJ REGION

19 czerwca najstarsze dzieci brały udział w wycieczce do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz do Muzeum Górali i Zbójników w Rabce - Zdroju

Skansen Taboru Kolejowego,  powstał na terenie dawnej parowozowni w Chabówce. Słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Na kilku torach urządzono ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi, i innego taboru specjalnego. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy. Najstarszy parowóz ma 140 lat! Mieliśmy okazję nie tylko obejrzeć stare parowozy i pociągi ale również mogliśmy do nich wejść. W jednym z wagonów przeczytaliśmy wiersz Juliana Tuwima "Lokomotywa" na zakończenie realizacji programu "Mali Czytelnicy".

Muzeum Górali i Zbójników w Rabce - Zdroju, to wyjątkowe miejsce! Ekspozycja zawiera informacje o góralach,  zamieszkujących okoliczne góry i zbójników karpackich. To jedyna nowoczesna, interaktywna i multimedialna wystawa o tej tematyce w Małopolsce! Dzieci poznały, jak dawniej żyli górale: jak mieszkali oraz czym się zajmowali. Poznały również świat zbójników, gdzie czekały na nich  skarby do odkrycia – zwiedziliśmy piwnicę zbójników, w której znajdowały się ich skarby! W Muzeum braliśmy także udział w warsztatach malowania na szkle. Każde dziecko przywiozło ze sobą swoją pracę - piękne obrazki.

Do przedszkola wróciliśmy zmęczeni ale pełni  niezapomnianych wrażeń!